Blog

2022 İç Kapı Modelleri

Her sene değişen iç mimari tarzı, kapılarda da kendini göstermektedir. Klasik tasarımların yanı sıra modern iç kapı modelleri de günümüzde öne çıkmakta olup iç kapılar genellikle düz ve ince çizgilerden oluşur. Renk, malzeme yapısı, model ve ebatların yanı sıra kapı aksesuarları da iç kapı modelleri üzerinde önemli kriterlerdir. Önceki senelere göre daha mat renklerin ön plana çıkmasıyla 2022 iç kapı modelleri, daha doğal ve soft tonlardan oluşuyor. Ahşap iç kapıların ya da ahşap görünümlü iç kapı modellerinin bu sene de en çok tercih edilen modeller arasında olduğunu söyleyebiliriz. Yeni sezonun modası ne olursa olsun tarzını yansıtacak modelleri seçerek eviniz için güzel bir dekorasyon oluştururken yaşam alanlarınızda kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.  

İç Kapı Çeşitleri ve Özellikleri

Ev içi kapı modelleri, geçmişten günümüze birçok farklı malzemeden imal edilmiş olup sayısız model ve tarza sahiptir. Elbette bu modeller arasında bazıları, en çok kullanılanlar arasında yerini almış ve her dönem evlerde yerini almaya devam etmiştir. En çok tercih edilen iç kapı çeşitleri ve özellikleri incelendiğinde;

Amerikan Panel Kapı: Birçok avantajı bulunan Amerikan panel kapılar, en çok kullanılan kapı türlerinden biridir. Hafif olması sayesinde nakliye ve montaj işlemleri oldukça pratiktir. Temizlik açısından kolaylık sağlamasının yanı sıra farklı modellerde üretim imkanı bulunur. Ev içi kapı seçeneklerinde banyolar içinde kullanılabilir.

Lake Kapı: Mobilya cilası olarak da bilinen lake, iç kapılarda da kullanılmakta olup şık ve modern bir görünüm sunar. Renkli ya da renksiz üretilebilen bu lake kapı modelleri, çizilme ve darbelere karşı dayanıklıdır. Uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanılabilir. Lake iç kapı modelleri ve fiyatları sıklıkla araştırılmakta olup lake kapılar genellikle evler için tercih edilir.

PVC Kapı: Kullanım alanı en geniş olan PVC kapılar, plastik yapı malzemesinden üretilir. Uzun ömürlü olan bu kapılar, uygun fiyat garantisi ile öne çıkar. Birçok renk seçeneğinde üretilmekte olup kolay temizlenebilir yapıdadır. Genellikle WC ve banyolar için tercih edilir.

Membran Kapı: Boya kullanılmadan üretilen membran kapılar, renk solması gibi dezavantajlar yaratmaz. Boya kaynaklı hiçbir problem yaşamayacağınız membran kapı modelleri, uzun ömürlüdür.     

Lamine Kapı: Ses yalıtımı konusunda öne çıkan lamine kapılar, ahşap desenli olarak üretilir. Peki çok modele sahip bu kapı türü, uzun ömürlü bir kullanım sunar. Islak alanlarda da kullanıma uygun olup kolay montaj imkanı sayesinde detaylı bir işçilik gerektirmez.    

Ev İçin En Çok Tercih Edilen İç Kapılar

Güvenlik ve gizlilik konusunda önemli görevler üstlenen kapılar, iç mekanları dışarıdan ayırdığı gibi iç kapı olarak, odaları da birbirinden ayırır. Temel yaşam alanımız olan evlerin yanı sıra çalışma ve toplu kullanım alanı olan her mekanda ve yapıda, iç oda kapısı kullanılmaktadır. Toplu kullanım alanlarında uygun fiyat garantisi ve uzun ömürlü kullanım, kapı tercihlerinde ilk kriter olurken evlerde bu kriterlere ek olarak birçok belirleyici unsur daha yer alır. Bu unsurlar göz önüne alınarak yapılan kapı seçimlerine bakıldığında, ülkemizde ev için en çok tercih edilen iç kapılar arasında Amerikan kapılar, lake kapılar ve melanin kapılar sayılabilir. İşlevselliğin yanı sıra şık tasarımlarıyla göz dolduran bu lüks iç kapı modelleri, her evin birbirinden özel olmasını sağlar.

İç Kapı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Günlük hayatımızın neredeyse önemli bir kısmında vakit geçirdiğimiz evlerimizde kapılar, mahremiyet oluşturmasının yanı sıra istenmeyen misafirler içinde önemli bir tedbirdir. İşlevsel özelliklerinin yanı sıra ev dekorasyonunu tamamlayan bu yapı malzemeleri, şık ve dekoratif bir görünüm sunmalıdır. Bu sebeple yeni ev inşaatında ya da ev yenileme sürecinde iç kapı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenleri sizler için sıraladık;

Doğal Işık

Her evin konumu ve aldığı doğal ışık birbirinden farklıdır. Dar alanlarda dahi doğal ışığı alacak kapı seçimi yaparak daha ferah bir ortam oluşturulabilir. Bu sebeple küçük ve dar mekanların yanı sıra yeterince doğal ışık almayan evlerde buzlu camlı ya da şeffaf camlı iç kapılar seçilebilir. 

Kapı Ebatları

Kapı ebatları, iç kapı seçiminde belki de dikkat edilen en önemli kriterlerden biridir. Mekanın daha kullanışlı olabilmesi için uygun ebatlarda bir kapı seçimi yapmalısınız. Dar alanların aksine geniş mekanlarda ya da salon kapılarında ise standart kapıların yerine yavrulu modeller seçilebilir. Standart kapıların aksine yavrulu modeller, bir tam kanat ve bir yavru (yarım) kanattan oluşur.

Ev İçi Uyum

İslevselligin yanı sıra şık tasarımlara öncelik verenler için bir diğer önemli konu ev içi uyum olmaktadır. Ev içi uyum kapsamında birçok kriter göz önünde bulundurulur. Özellikle parke ve duvarlar ile uyumlu kapı seçimi yaparak mekanda bütünlük sağlayabilirsiniz. Ayrıca mobilya ve diğer dekorasyon ürünleri de kapı seçiminizle uyumlu olduğu takdirde şık ve modern bir iç mekan elde edebilmeniz mümkün.

Uygun Fiyat

Bir evde ortalama 5+ kapı kullanıldığından, toplu kapı siparişlerinde uygun fiyat garantisi dikkat edilen ilk kriterlerden biridir. Bütçenizi zorlamamak adına fiyat performans ürünü iç kapı modellerine öncelik verebilir ve bütçenize dost fiyat aralığında dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. 2022 iç kapı modelleri ve fiyatları, malzeme kalitesi ve  model ile doğrudan ilgilidir. Bununla birlikte her bütçeye uygun fiyat skalasına sahip bir kategoridir.

Kalite ve Dayanıklılık

Kapı seçimi yaptıktan sonra aynı modeli uzun yıllar kullanmanız gerekir. Bu sebeple kapılarınızı kaliteli malzemeden seçmeniz, aynı kalitede uzun yıllar kullanabilmeniz için önemlidir. Uygun fiyatın yanı sıra kaliteli ve dayanıklı kapı modellerine öncelik vererek darbe ve yıpranmalara karşı sağlam kapılara sahip olabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir