Blog

Çelik Kapı Montajı Nasıl Yapılır?

Dış kapı seçiminde ilk akla gelen seçenek hiç kuşkusuz çelik kapılar olmaktadır. Dayanıklı yapısıyla tercih edilen bu kapılar, alanında uzman bir ekip tarafından monte edilmelidir. Çelik kapı montajı, oldukça kapsamlı ve dikkat gerektiren bir işlem olup, önceki kapının çıkarılması ve yeni kapının takılması gibi adımlarda binaya zarar verilmemelidir. Daire kapılarının yanı sıra bina ve apartman kapıları içinde tercih edilen çelik kapılar; montaj, tamir ve bakım konularında dikkatli olunması gereken modellerdir. Peki çelik kapı montajı nasıl yapılır? Montaj esnasında nelere dikkat edilmelidir?

Kapı Sökme ve Takma İşleminde Hangi Malzemeler Gereklidir?

Diğer kapılarda kullanılan klasik malzemelerle çelik kapı sökme ve takma işlemi mümkün olmayabilir. Özellikle, yapıya hasar vermemek ve uzun ömürlü bir kullanım sunacak çelik kapı montaj işlemi doğru malzeme seçimi yapılmalıdır. Kapı sökme ve takma işleminde kullanılacak malzemeler arasında; uygun bir matkap, şarjlı tornavida, köpük yapıştırıcı, sökülecek kapının tahta olması durumunda ise bir testere gereklidir. Bunun dışında kapı montajı esnasında alt kısımda boşluk oluşmaması adına bir uygun boyutlarda bir mermere ihtiyaç duyulur. 

Çelik Kapı Sökme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni bir kapı montajı için merak edilen konu, çelik kapı kasası nasıl sökülür? ya da çelik kapı sökme işlemi nasıl yapılır? olmaktadır. Bilindiği üzere çelik kapılar, dayanıklı bir dış kapı modelidir. Sağlam bir montaj ile yerine yerleştirilen bu kapıların sökülmesi sırasında dikkatli olunmadığı takdirde kapı girişi ve yapı hasar alabilir. Çelik kapı montajları, sırasıyla gerçekleştirildiğinden söküm işleminde de belli bir sıra söz konusudur. 

 • Öncelikle, kapıya sonradan monte edilen parçalar çıkarılarak işe başlanır. Bu parçalara; ekstra anahtar delikleri ya da dijital güvenlik alarmları örnek verilebilir. 
 • Bu parçaların çıkarılmasının ardından çelik kapıya bağlı olmayan kapı kolu ve kapı dürbünü, kapıdan ayrılmalıdır.
 • Kapı sökümü için gerekli bu parçalar ayrıldıktan sonra, iç kasa dikkatli biçimde çıkartılır. Bu işlem sırasında vidalar, uygun el aletleri ile çıkarılır.

Çelik Kapı Takma İşlemi Nasıl Yapılır?

Çelik kapı takma işlemlerinde merak edilen birçok nokta mevcuttur. Özellikle, inşaatta çelik kapı ne zaman takılır?, çelik kapı ölçüsü nasıl alınır? gibi sorular, çelik kapı montajında önemli noktalardır. Çelik kapı sökümüne nazaran çelik kapı takma işlemi kolay gibi görünse de aslında oldukça dikkat isteyen bir konudur. Çünkü, kapı alanının ölçüsüne uygun bir montaj yapılmadığı zaman birçok sorunla karşı karşıya kalınabilir. Düz bir şekilde monte edilmeyen kapılar, açma ve kapama sırasında zorluklar çıkarabilir. Bu sebeple öncelikle;

 • İç kasa ve dış kasa şeklinde iki parçadan oluşan çelik kapıların montajı esnasında öncelikle dış kapı kasası monte edilir. 
 • Köpükle çelik kapı montajı yapılarak aradaki boşluklar doldurulur.
 • Ölçüm işlemleri sonrası kasanın daire içine bakacak olan kısmı ve dışarıya bakacak olan kısmı, aynı ölçüde ayarlanarak monte edilir.
 • Kasa montajı sonrası kapı, menteşe kısımlarından kasaya monte edilir. 
 • Kapı, açma kapama gibi testler sonrasında herhangi bir sürtme ya da kapanmama durumları oluşturuyorsa bu durumlar düzeltilir.

Çelik Kapı Sökme Takma İşleminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çelik kapı montajında, takma ve sökme işlemlerinde kusursuz bir montaj için dikkat edilmesi gereken birçok nokta söz konusudur. Uzun ömürlü, dayanıklı bir kapı kullanımı için;

 • En doğru malzeme seçimi yapılmalıdır. Doğru malzeme seçimi, kapının sökülmesi, takılması sırasında hem kapıya hem de yapıya zarar vermemesi adına önemlidir.
 • Kapı aralığı, bina yapısı ve ve kapı hakkında diğer tüm ölçümler detaylı şekilde uygulama öncesi belirlenmelidir.
 • Kapının sökme ya da takma işlemlerinde alanında uzman bir ekipten destek alınmalıdır. Düşük çelik kapı montaj ücreti dikkate alınarak profesyonel olmayan kişiler tarafından yapılan montaj işlemlerinin sorun oluşturma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. 
 • Kapıların birden fazla parçadan oluştuğu dikkate alınarak sökme ve takma montajlarının sıraya uygun şekilde yapılması gerekmektedir.
 • Montaj esnasında kapıya ve binaya hasar vermemek, dikkat edilmesi gereken en önemli konu olmalıdır.
 • Montaj esnasında bina ve kapı kasası arasında boşluk olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Hassas bir montaj için su terazisi kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir