Blog

Çelik Kapı Ölçüleri  

 

Yaşam alanlarımızın güvenliğini sağlayan çelik kapılar, ev ve apartman girişleri başta olmak üzere kullanıldığı alana göre uygun ebatlarda seçilmelidir. Uygun boyutlarda kapı seçimi yapabilmek ve kapı boşluğuna uyan bir kapıya sahip olabilmek için ölçülerin en doğru şekilde alınması önemlidir. Daire çelik kapı ölçüleri standart mı? sorusu, çelik kapı seçiminde karşılaşılan en sık sorulardan biridir. Çelik kapılar genellikle standart ölçülerde olduğundan kapı ölçümü yaparken standart ölçüleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Çelik kapı ölçüleri incelendiğinde;

Daire Çelik Kapı Ölçüleri: Daire çelik kapılar için ölçüler genellikle genişliği 90 cm, yüksekliği 200 cm olmaktadır.

Dış Kapı Ölçüleri: Apartman giriş kapısı ölçüleri; 120×210 cm, 140×210 cm ve 160×210 olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Villa Dış Kapı Ölçüleri: Villa çelik kapı ölçüleri tasarıma göre değişiklik gösteriyor olsa da genellikle 120×210 cm, 140×210 cm, 160×210 olmak üzere apartman dış kapı ölçüleri ile benzerlik gösterir.

Standart Çelik Kapı Ölçüleri

Çelik kapı ebatları pervazdan pervaza ve kanat ölçüleri alınarak elde edilir. Standart çelik kapı ölçüleri 90×200 cm’dir. Standart çelik kapılar, çalışma sistemine göre 3 farklı gruba ayrılmaktadır. Standart ölçüler kapı kanatlarına göre değişiklik göstermekle birlikte standart çelik kapılar, kanat sistemine göre;

  • Tek Kanatlı Çelik Kapılar: Kapı kasasında tek bir kapı bulunan modellerdir.
  • Çift Kanatlı Çelik Kapılar: Çift kanadın yer aldığı bu modellerde bir kanat aktif olarak kullanılırken diğer kanat ihtiyaç halinde açılabilmektedir.
  • Yavru Kanatlı Çelik Kapılar: Tasarım olarak çift kapılara benzer bu modellerde sabit olan yavru kanat, aktif olarak kullanılan kanattan ebat olarak kısadır.

olarak ayrılmaktadır. Kanat çalışma sistemine göre ayrılan bu modellerde; kanat ölçüleri, çelik kapı boşluk ölçüleri ve pervaz genişliği oldukça çeşitli olmaktadır. Bu sebeple çelik kapı ölçümünde birçok detaya dikkat ederek en doğru ölçümü yapmanız önemlidir.

Çelik Kapı Ölçüsü Nasıl Alınır?

İnşaat halinde bulunan bir alanda kullanılacak çelik kapılar için ya da halihazırda çelik kapı bulunan bir giriş için çelik kapı ölçü alımı farklı olabilmektedir. Genel olarak iki farklı şekilde alınan ölçüler için tercih edilen iki yöntem;

  1. Duvardan Duvara Çelik Kapı Ölçüsü: Kapının takılması gereken boşlukta duvardan duvara alınan ölçülerdir. Bu ölçü alımında pervaz içerisinde ya da dışarısında bulunabilecek her türlü kolon, boru ve duvar bitimi gibi detaylar belirtilmelidir.
  2. Pervazdan Pervaza Çelik Kapı Ölçüsü: Bu kapı ölçümünde pervazlarda ölçü içerisine alınmaktadır. Kapı kenarlarının ve duvar üzerine gelen kısımlarının da ölçülere dahil edildiği bir ölçüm yöntemidir. Yine bu yöntemde kapı montajını etkileyebilecek pervazlara engel olabilecek durumlar dikkate alınmalı ve not edilmelidir. Ayrıca bu ölçüm şeklinde duvar boşluğu detayı verilmesi önemlidir.

Bu ölçüm yöntemlerinin dışında dikkat edilecek en önemli konu duvar kalınlığı olmaktadır. Çelik kapı kasaları ayarlı olsalar da herhangi bir hata olmaması adına duvar kalınlığı birçok farklı noktadan doğru şekilde ölçülmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir