Blog

Kapı Pervazı Nedir? Pervaz Nasıl Takılır?

Kapıların montajında hem sağlam olması hem de daha estetik bir görünüm katması için kullanılan kapı pervazı, kapı modeline göre istediğiniz renk ve ebatlarıyla bulunabilir. Kapınızın monte ettiğiniz duvarda çok farklı malzemeler olabilir. Ahşap veya betonarme görüntü dışında, duvarlarda duvar kağıdı, duvar panelleri gibi malzemeler de kullanılabiliyor. Burada tamamen kapınızın rengiyle uyumlu olarak farklı desen ve ölçüleriyle kapı pervazları tercihe sunulur. Kimi yerlerde pervazsız kapı kullanımı da görülebilir. Ancak genel olarak estetik bir görünüm katan, yalıtıma katkı sağlayan pervazlar kullanılmaktadır. 

Kapı Pervazı Nedir?

Pervaz olarak bildiğimiz yapı parçaları pencere veya kapıların duvar ile olan temasını sağlar. Özellikle kapıların monte edilmesi sonrasında kapı ile duvar arasında bir boşluk kalır. Burayı doldurmak amaçlı farklı ürünlerden de yararlanabilirsiniz. Ancak olaya biraz da estetiklik katmak isterseniz kapı pervazı modelleri en iyi alternatif olur. Kapı pervazı nedir dediğimizde bu sistemi düşünebilirsiniz. Ancak karşınıza çıkacak onlarca farklı modeli de vardır. Ahşap pervaz, pvc kapı pervazı, panel kapı pervazı, çelik kapı pervazı, düz kapı pervazı vb. birçok seçeneği örnek olarak sıralayabiliriz. Kapınızda tercih ettiğiniz malzeme, tasarım gibi detaylara uygun seçenekler bulunabilir. Düz bir tasarım dışında daha fazla görsellik tercih ederseniz dekoratif kapı pervazı işlemleriyle alanlarınıza renk ve hareket katabilirsiniz. 

Pervaz Ne İşe Yarar?

Pervazlar kapı ve pencerelerin duvar ile olan temas noktasında yer alır. Pervaz ne işe yarar sorusunu bu anlamda değerlendirirsek, kapıların montajı ile duvar ile aralarında bir boşluk olabilir. Bunun kapatılması, alanın sıcaklığı korumak ve dışarıdan gelen ısıyı da önlemek için doğru bir tercih olacaktır. Aynı zamanda kapıların ve pencerelerin duvara daha iyi monte olmasını da sağlarlar. Bir diğer özelliği ise estetik görünümüdür. Pervazlar üzerinde de renkler ve çeşitli desenler kullanılabilir. Özellikle de en güzel tarihi konaklara baktığımızda, iç dekorasyonda öne çıkaran etmenlerden biri pervazlar olmuştur. 

Kapı Pervazı Nasıl Takılır?

Kapılarda pervazların takılması işlemi öncesinde şunu da belirtmek gerekir. Pervaz farklı ölçülerde olabilir. Genel olarak da en standart ölçüleri; 6’lık, 6,5’luk ve 7’lik pervazlar olmaktadır. Elbette bunlar dışında kendi kapı ölçüleriniz dahilin pervaz kesimleri de yapılabiliyor. Kapılarda ahşap, çelik, lake gibi materyaller olabilir. Pencerelerde de ahşap ile birlikte pimapen, poliüretan pencereler olabilir. Pervazlar da bunlara uygun bulunabilir. Peki bu pervazlar nasıl takılır? Bu da tamamen alan ölçüleri ve ürün ile ilgil bir durumdur. Malzemeye bağlı olarak çivi ile kapı ile olan bağlantısı sağlanabilir Aynı zamanda silikon veya benzeri yapıştırıcılar ile de montajı sağlanabilir. Genelde de montaj için 45 ve 90 derece keserek yapılan seçenekleri vardır. 

45 derece kesilerek yapılan montajlarda, pervazların uçlarında iki tarafından birbirini tamamlayacak şekilde denk gelmesine dikkat edilir. Çarpraz bir kesim yapılır. 90 derecelik kesimlerde ise uç kısımlar düz kesilir. Ardından ise kapı üzerine yapıştırıcı, silikon, çift taraflı bant ve çivi gibi aletlerle ile monte edilir. Silikon daha çok su yalıtımına yönelik yapılır. Ayrıca bu malzemelerden kimileri bir arada da kullanılarak montaj işlemleri yapılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir