Blog

Kilitli Çelik Kapı Nasıl Açılır

Özellikle dış kapı seçeneklerinde tercih edilen çelik kapılar, daha güvenli yapıdadır. Çelikle güçlendirilmiş malzemelerle elde edilirler. Güvenli bir yaşam alanı sunarlar. Kapıların kullanımında yaşanılan en büyük sorun belki de unutulan veya kaybedilen anahtarlar olmaktadır. Böyle bir durumda çilingir ile kapıyı açtırmak daha sağlıklı bir yöntemdir. Ancak yine de zor durumlar için mutlaka kilitli kapı açma yöntemlerini bilmek gerekir. Çelik kapıyı da bu aşamada daha zor bir seviyede görebiliriz. Çünkü kilit sistemi diğerlerine göre daha yüksek düzeneklidir. Çelik kapıyı anahtarsız açmak odaklı olarak ele aldığımız yazımızda yöntemlere dair detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Çelik Kapı Açma Yöntemleri

Çelik kapı açma yöntemleri içerisinde sıralanabilecek çok fazla seçenek vardır. Bunlardan birini seçerken öncelikle elinizdeki imkanlara bakmanız gerekir. Mesela maymuncukla açma yöntemini uygulayabilmek için bu malzemeye sahip olmak gerekir. Çilingirsiz çelik kapı açma daha pratik ve masrafsız dursa da yöntem belirlenirken dikkat edilmesi gerekenler de vardır. Mesela bu aşamada kapıya ve kilit sistemine zarar vermeyen bir yol izlenmelidir. Yöntemleri çok çeşitli olsa da kullanıcılara tavsiyemiz dikkatli işlem yapmaları ve zarar verebilecek yöntemlerden uzak durmalıdır. Bunların haricinde bu yöntemlere değinecek olursak; kredi kartı, tornavida, maymuncuk, menteşelerin sökülmesi, kilit göbeğinin kırılması seçeneklerini görebiliriz. Ancak çelik kapı diğer seçeneklere göre daha sağlam bir formda olduğundan burada açma yöntemi biraz daha değişiklik gösterir. Bu modellerde kilit göbeğinin dışarıdan kırılması zordur.  

Çelik Kapı Anahtarsız Nasıl Açılır?

Çelik üretimdeki kapıları anahtar olmadan açabilmek için belli başlı yöntemleri izleyebilirsiniz. 

 • Maymuncuk ile çelik kapıyı açma: Alyen anahtar yardımıyla anahtar deliğinin altına yerleştirilir ve açma hareketi yapılır. Üstte kalan boşluğa da ataç yerleştirilir. Kurcalama sırasında çok titiz davranılması gerekir. Eğer kurcalama başarılı olmazsa alyen üzerindeki baskıyı hafifleterek ataçı iç kısma doğru yavaştan itin. Kilit sistemindeki bilyalara temas ettiği anda bunu yukarı doğru itin ve yuvaya oturmasını sağlayın. 
 • Menteşeleri sökerek kapıyı açma: Konumunuz müsaitse tornavida yardımıyla kapı menteşelerini sökebilir ve kapıyı açabilirsiniz. Dış kısımda iseniz bunu yapmak mümkün olmaz.
 • Çelik iç kapılar için tornavida ile açma: Kilitliyken iç kapıyı çektiyseniz gözlük tornavidası, düzleştirilmiş ataç veya uygun uçtaki bıçak yardımıyla kilit sistemlerinde yer alan emniyet kısmı kurcalayın. 

Kartla Çelik Kapı Açma

Birçok kişinin “çelik kapı kilidi nasıl açılır” sorusuna vereceği cevap en bilinen olan ‘kredi kartı’ olacaktır. Yaylı topuz kilidine sahip bir kapıysa bunu uygulamanız daha kolay olacaktır. Esnek yapıdaki herhangi bir kartla işlemi yapabilirsiniz. 

İşlem sırası şu şekilde olmalıdır;

 • Kartı kapı ve kasa arasına yerleştirilir. Kapı çerçevesine doğru bir eğim verilir. 
 • Kartı geri doğru bükme hareketiyle kilit kısmına kadar çekin.
 • Bu aşamaya geldiğinde dik bir açı sağlanarak kart ittirilir. 
 • Kapıda da bu aşamada ileri geri hareket sağlanarak açılması sağlanır. 
 • Açılmama durumunda kart ile de ileri geri hareketi yapılabilir.
 • Güç uygulanması gerekeceğinden kartın kalın ve sağlam olması gerekir. 

Çelik Kapı Açılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kilitli kalmış kapıları açmak biraz teferruatlıdır ve kimi durumlarda riskli bile olabilir. Bu işlemler için ilk önceliğiniz mutlaka teknik yardım ekipleri veya çilingirler ile işlem yaptırmanızdır. “Çelik kilitli kapı nasıl açılır” kısmında çok farklı seçenekleri inceledik. Peki bu işlemlerde dikkat edilmesi gereken en önemli detaylar nelerdir? Bunlara da göz atalım;

 • Öncelikle tercih edeceğiniz çelik veya amerikan panel kapı çeşidi ne olursa olsun, bu tarz durumlar için firmanın teknik destek sağladığından emin olun.
 • “Çelik kapı anahtar içerde kaldı” bir durum varsa açma yöntemleriyle uğraşmadan teknik destek talep edin. Bu tarz durumlar daha ileri işlemler gerektirebilir. Mıknatıs veya yağlama gerektirse de bu işlemi profesyonel bir ekibin yapması kapıya zarar gelmesini önler. 
 • İç ve dış kapı seçeneklerinde işlemler farklılıklar içerebilir. Kapı kilit sistemine aşırı yük bindirerek zarar vermemeye özen gösterin.
 • Yöntemin gerektirdiği teçhizata sahip değilseniz işleme başlamayın. Mutlaka donanımınızın tam olması gerekir. 
 • Kapının diğer tarafında kapı kolu güvenliğinin olup olmadığından emin olun. Bu tarz durumlarda da teknik destek almak daha mantıklı olacaktır. 
 • Bu tarz işlemlerde her şeyden önce düşünülmesi gereken, sizlerin açabildiği kapı başkaları tarafından da açılmaya müsaittir. Bu yüzden kapı güvenliğiniz için en doğru sistemleri tercih edin. HepKapı seçeneklerinde yer alan en sağlam ve güvenilir kapı çeşitleri ile yaşam alanlarınızı hemen güvence altına alabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir