Blog

Lake Kapı Temizliği 

Evimizde kullandığımız iç kapı modelleri arasında lake kapılar, kullanım kolaylığı ve şık görünümü ile öne çıkar. Günümüzde en çok tercih edilen seçeneklerden biri olan lake kapılar, uzun yıllar aynı kalitede kullanabileceğiniz bir üründür. Elbette uzun ömürlü kullanım için dikkat edilen bir diğer konu kullanım şeklidir. Çeşitli hasarlardan, darbelerden ve çiziklerden ve güneş ışığından uzak tutarak kapılarınızı uzun yıllar kullanabilmeniz mümkün. Bunun dışında her eşyada olduğu gibi kapılarda düzenli temizlik gerektirebiliyor. Evin tozlanma durumuna göre düzenli aralıklarla yapılan lake kapı temizliği ile kapının parlak ve güzel görünümünü korumuş olursunuz.

Lake Kapının Yapısı ve Özellikleri

Yapı malzemelerinden biri olan kapılar, uzun yıllar kullanım gerektirdiğinden, kapı seçiminde dikkatli olunması önemlidir. Kullanım kolaylığı sunacak ve kolay temizlenebilecek malzemelerden üretilmiş kapılar seçmek için öncelikle kapıların özelliklerini incelemelisiniz. Evlerimizde en çok kullandığımız lake kapıların kullanımı ve temizliği için bilmemiz gereken lake kapının yapısı ve özellikleri arasında;

  • Bu kapı çeşidinin yüzeyinde mdf malzeme kullanılmaktadır. Rutubete karşı masif ladin ve köknar ağacından üretilmektedir.
  • Kimyasal bir malzeme olan lake, kapıya parlak görünümünü vermekte olup bu görünümün bozulmaması için doğru deterjan seçimi yapılmalıdır.
  • MDF malzeme sayesinde istenilen tasarımların oluşturulabildiği bu kapı çeşidinde düz modelleri tercih ederek toz birikmesine karşı önlem alınabilir.
  • Genellikle kırık beyaz lake kapı ya da beyaz lake kapı renkleri sıklıkla tercih edilmekte olup sararmaya karşı özenli kullanım tavsiye edilir. 

Lake Kapının Temizliği Nasıl Yapılır?

Temel yaşam alanımız olan evlerimizin temizliği önemli bir konudur. Bu temizlik genel olabildiği gibi düzenli olarak detaylı temizlik yaparak eşyalar üzerinde biriken görünmeyen yerlerdeki mikropları arındırabilirsiniz. Özellikle derin temizlik sırasında özen göstermeniz gereken yerlerden biri de kapılardır. Günlük hayatta en sık kullanılan bu yapı malzemeleri, türlerine göre kapı temizliği ile aynı kalitede uzun yıllar kullanılabilir. Peki lake kapının temizliği nasıl yapılır? lake kapı nasıl temizlenir? Öncelikle;

  • Boyalı kapılar olan bu modeller, temizlik sırasında hassasiyet gerektirir. Bu sebeple kapıya zarar vermeyecek temizlik malzemelerini seçerek işe başlamalısınız.
  • Doğal ve bitkisel içerikli ürünler seçtikten sonra bir kova ılık suya iki ölçek oranında deterjan koymalısınız.
  • Karıştırılan deterjanlı suyu, mikrofiber bir bez ile kapının tüm yüzeyine uygulayın ve kapının her yerini silin.
  • Silme işleminden sonra kurulama bezi ile tüm kapınızı kurulayarak nemini alın.

Kapı Temizliği Yaparken Bilinmesi Gereken Püf Noktalar

Her temizlik işleminde olduğu gibi lake kapı temizliği içinde belli püf noktalar vardır. Bu püf noktalara dikkat ederek kapınızı en iyi şekilde temizleyebileceğiniz gibi yıpranmalara karşı da koruyabilirsiniz. kapı temizliği için deterjan seçimi, dikkat edilmesi gereken püf noktalardan ilkidir. Özellikle lake kapılarda, boyanın zarar görmemesi adına kimyasal malzeme kullanmamalısınız. Lake kapılar neyle silinir sorusu ise dikkat edimesi gereken bir diğer konu olmakta. Silme işlemi için kapı yüzeyini çizecek pütürlü ve sert temizlik bezleri yerine mikrofiber bezleri tercih etmelisiniz. Bunun dışında inatçı kapı lekeleri için bulaşık deterjanını su ile seyrelterek kapınızı silebilirsiniz.

Beyaz Lake Kapı Nasıl Temizlenir?

Beyaz lake kapı modellerinin en önemli sorunu sararma ihtimalidir. Her ne kadar şık ve göz alıcı tasarımlara sahip olsalarda, beyaz lake kapı seçimi yapacak kişilerin, bu kapıları sararmalara karşı koruması önemlidir. Kapı sararmalarının genel sebebi, doğrudan güneş ışığının teması olsa da ev içerisinde içilen sigaranın dumanı da kapıların sararmasına sebep olabiliyor. Bu sebeple ev içinde sigara tüketiminden uzak durup, kapıya gelecek güneş ışınlarını, perde veya güneşlik yardımıyla keserek kapı sararmalarını büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Elbette bunlara ne kadar dikkat edilirse edilsin aradan geçen yıllar kapıların sararmasına sebep olabiliyor. Sararmış lake kapı nasıl temizlenir? ya da beyaz lake kapı temizliği nasıl yapılır konusuna gelindiğinde; düzenli yapılan temizlik ve uygun temizlik malzemeleri ile sararmanın önüne büyük ölçüde geçebilirsiniz. Ayrıca temizlikten sonra kurulama işlemini en iyi şekilde yapmalısınız.

Lake Kapıların Temizliği İçin Ürünler

Kapı temizliğinden en iyi sonucu almak için doğal ve bitkisel içerikli deterjanları kullanmanız önerilmektedir. Bununla birlikte karbonatla kapı temizliği en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Lake kapılarda kullanılan ürünlerden biri de arap sabunu ya da bulaşık deterjanıdır. Arap sabununu ya da bulaşık deterjanını ılık suda seyrelterek kapılarınızı temizleyebilir, mikroplardan arındırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir