Blog

Master Anahtar Nedir?

Kapılar, güvenlik ihtiyacını yerine getiren yapı malzemeleri olurken anahtarlar, bu yapı malzemelerinin güvenlik işlevini yerine getiren önemli araçlardır. Günlük hayatta temel yaşam alanlarımızın güvenliğini sağlamak üzere kullandığımız anahtarlar çok çeşitli olabiliyor. Çok sayıda anahtar kullanımı hem karmaşaya hem de zaman harcanmasına sebep olduğundan bu duruma bir çözüm getirilmiştir. Bu kapsamda geliştirilen master anahtar yani bir diğer adıyla usta anahtar, bu soruna çözüm olarak sunulmaktadır. Peki master anahtar nedir?

Birçok farklı kapının aynı anahtar ile açılabilmesini sağlamak için geliştirilmiş anahtar tasarımı, master anahtar olarak tanımlanmaktadır. Birçok avantajı da beraberinde getiren master anahtar sistemi aynı zamanda güvenlik noktasında tüm beklentileri en iyi şekilde karşılar.

Master Anahtar Sistemi

Zamanın giderek önem kazandığı günümüzde, birden fazla anahtar taşımak ya da bu anahtarların hangi kapıyı açtığını bulmaya çalışmak büyük bir eziyet halini almıştır. Bu soruna çözüm olarak geliştirilmiş master anahtar sistemi, tek anahtar ile belirlenen bir dizi kapının açılabilmesini sağlar. 

Oldukça farklı alanlarda kullanıma uygun bu anahtar sistemi, elektronik kapı sistemlerinin dışında hala kullanılabilir olan mekanik sistemler arasında üst düzey kullanım avantajına sahiptir. Master anahtar sistemi kullanım alanları arasında; Fabrikalar, hastaneler, havaalanları, işyeri ve ofisler, okullar, avmler, spor salonları vb. birçok mekan sayılabilir. Bununla birlikte amerikan panel kapı sistemleri başta olmak üzere birçok kapı çeşidinde kullanıma uygundur.

Master Anahtar Nasıl Yapılır?

Birden fazla kapıyı açabilen anahtarların hangi kapıları açacağı, bir şema ile önceden belirlenmektedir. Bunun dışında kapı, dolap ya da çekmece kilidi seçeneklerine bağlı olarak üretim de çeşitlenmektedir. Ek olarak master sistemine göre anahtar kullanımı ve tasarımı da değişiklik göstermektedir. 

Örneğin genel master sisteminde bir yönetici anahtarı bulunur ve bu yönetici anahtarı her kapıyı açabilir.Yönetici anahtarının dışında her bölüm için bir anahtar yer alır ve anahtar o bölümdeki tüm kapıları açarken diğer bölümdeki kapıları açamaz. 

Belli bölüm ve işleyişe sahip olan master sistemi, proje sürecinde belirlenir ve üretimine başlanır. Bu sistem ise ileriki dönemlerde kaybolan anahtarlar ya da yeni eklenen kapılar için gerekli durumlarda kullanılmak üzere şema olarak saklanır.

Master Anahtar Sistemi Faydaları

Her türlü senaryo ve proje için geliştirilebilen master anahtar sistemi, sunduğu önemli avantajlar ile günümüzde büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Daha detaylı ele alındığında master anahtar sistemi faydaları arasında;

  • Her kullanım alanı için ayrı anahtar taşıma ve bu anahtarların hangi alanı açtığı karmaşasından kurtulmanızı sağlar. 
  • Aynı bölümde ve sistemde yer alan her kapının aynı master anahtarla açılabilmesi, anahtarların bulunamama durumunda yaşanan krizlerin önüne geçebilmenizi sağlar.
  • Anahtarların birinin ya da tümünün kaybolma durumlarında, emniyet kartı ve şema doğrultusunda yeniden anahtar çıkarılabilmesi mümkündür.
  • Tek bir anahtar ile iş yeri, ev, garaj, giriş ya da oda kapılarının yanı sıra dolap veya çekmece kilitlerinin de açılabilmesi sağlanır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir