Tek bir sonuç gösteriliyor

Görüntüle 9 12 18 24

Melamin kapılar, reçine kaplı yüzeylerden oluşan bir kapı çeşididir. Üretiminde yüksek basınca tabi tutulur. Özellikle iç mekan kapıları olarak ahşap dokusu sayesinde çok farklı bir estetik katarlar. Dayanıklı yapılarıyla dikkat çekerler. Çizilmelere ve darbelere karşı oldukça dayanıklıdırlar. Ayrıca, nem ve sıcaklığa karşı da direnç gösterirler. Ahşap deseni olarak farklılıklara ve farklı renklere de sahip olabilirler. Bakım ve temizlikleri kolay yapılabilir. Fiyat anlamında da diğer kapı çeşitleri arasında uygun bir alternatiftir.

Melamin Kapı Nedir?

Melamini, kapı türü dışında inceleyecek olursak, sentetik bir malzeme olduğunu belirtebiliriz. Sentetik olarak da bahsedilen aslında doğada bulunan farklı ahşap desenlerinin burada kullanılmasını ifade eder. Elde edilen malzemeler yüksek sıcaklık ve basınç ile preslenir. İç kapı olarak farklı boyutlarda üretilebilirler. Çevre dostu bir yapıdadır. Uzun yıllar boyunca kalitesinden kaybetmeden kullanılabilir. Ayrıca içeriğindeki nitrojen maddesinden dolayı da ısı, su, neme karşı dayanıklılık gösterir. 

Devamını Oku

Melamin Kapı Nasıl Yapılır? 

Üretimi sırasında bahsedildiği gibi doğal olarak elde edilen ahşap desenlerden faydalanılır. Bunlarda preslenme işlemi uygulanır. Ancak daha detaylı bir şekilde melamin kapı üretimini ele alacak olursak şu aşamaları sıralayabiliriz.    

 • Ahşap desenleri elde edilir. Sonrasında bu desenler metal silindirler üzerinde işlenmektedir.    
 • İlk desen işlendikten sonra ikinci desen işleme sürecine geçilir. Aynı işlem tekrarlanır. Ancak işleme süreci genel olarak uzun sürer. Ve bunların maliyetli işlemler olduğunu da söyleyebiliriz. İyi bir teknolojik makineye ihtiyaç duyulur. 
 • Melamin kağıtlar üzerine işlenen renk ve desenler son aşamada uygulanır.

Genel anlamda melamin kapılar, MDF paneli üzerine preslenir. Bu yüzeye preslenen boyutu 4 mm’yi bulur. Desen konusunda artık gelişen teknoloji sayesinde çok daha farklı seçenekler elde edilebilmektedir.

Melamin Kapı Modelleri ve Özellikleri

Bu kapılarda üretim malzemesi, boyut ve renk-desen anlamında bir çeşitlilik olabilir.       

 • Malzeme olarak PVC veya MDF üzerine preslenme çeşitleri vardır.
 • Ölçü olarak da genelde iç kapı ölçü standartlarına uygun olarak üretilirler. Farklı ölçülerde de üretimi yapılabilir.
 • Renk ve desen seçeneklerinde de tercih edilen ahşap desenleri veya renkleri ile birlikte işlemler yapılır. Doğal kestane rengi, meşe ağacı rengi gibi en fazla tercih edilen seçenekleri vardır. Ayrıca beyaz, krem gibi istenilen renklere de boyanabilirler.

Özelliklerine kısaca değinecek olursak da;   

 • Doğal ahşap görünümü verirler.       
 • Yapısında bulunan nitrojen sayesinde nen, ısı ve darbelere, çizilmelere karşı yüksek dayanım gösterirler.        
 • Doğal bir ses ve ısı yalıtımı da sağlarlar.
 • Üzerindeki lekeler kolaylıkla temizlenebilir. Kolay kolay toz tutmazlar. 
 • Dayanıklılığı göz önüne alındığında iç mekanlarda farklı alanlarda kullanılabilirler (mutfak, banyo vb.)
 • Temizlikleri sırasında kullanılan hijyenik ürünlere karşı tepkime göstermezler.

Melamin Kapı Fiyatları

Özelliklerine baktığımızda melamin üretime tabi tutulan kapıların uzun ömürlü kullanım sunduğunu belirtmiştik. İstenilen her alanda ihtiyaçlara cevap verebilir. Renk veya desen, ölçü gibi farklılıkları da kişiye özel yapılabilir. Böylesine geniş bir ihtiyaç çeşitliliğini karşılayan bu ürünlerin fiyatı da bu doğrultuda değişiklik gösterir. Standart anlamda uygun bütçeli seçenekler bulabilirsiniz. Ancak biraz daha özelleştirilmiş desen, renk ve ölçü işin içine girdiğinde melamin kapı fiyatları biraz daha yüksek olabilir. İç ve dış kapı ya da lake kapı gibi tüm çeşitlere ulaşabildiğiniz HepKapı’dan melamin modellerini de kalite ve bütçenize uygun avantajlarıyla alabilirsiniz.