Tek bir sonuç gösteriliyor

Görüntüle 9 12 18 24

Acil çıkış kapısı olarak da bilinen yangın kapısı, neredeyse her binada hayati önem taşıyan bir detaydır. Yangın geçişini belirli bir süreliğine durduran aynı zamanda bu süre aralığında insan geçişine imkan sunan kapı türü, yangın kapısı nedir sorusuna cevap olarak verilebilir. Sahip olduğu üretim özellikleri ve çalışma sistemi ile hayat kolaylaştıran yangın çıkış kapısı, çeşitli modellerde üretilebilmektedir. Farklı ihtiyaç ve kullanım alanlarına cevap veren sertifikalı modelleri ve yangın kapısı fiyatları için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. 

Yangın Kapısı Özellikleri

Yangın kapısı kasa ve kanatları, standart kapı modellerinin aksine daha donanımlı özelliklere sahiptir. Bu yönüyle yangına karşı koruma görevini en etkili şekilde yerine getirir. Standart iç kapılar ve dış kapılar, yangına karşı savunmasız ve güçsüzdür. Bu sebeple bina içinde herhangi bir yangın riskine karşı inşa edilen yangın merdivenlerinde bulunan özel üretim kapılar, bina ile dış mekanı güvenilir şekilde birbirinden ayırmakta olup aynı zamanda yangın merdiveninden yapılan tahliyelerde yangının güvenli alana geçişini önler. Daha detaylı ele alındığında yangın kapısı özellikleri arasında;

  • Geniş kapı kalınlığı ile son derece sağlam yapıdadır.
  • Modüler tasarıma sahip modeller, kolay montaj imkanına sahiptir.
  • Kanat menteşelerinde güvenlik pimleri yer almaktadır.
  • Hava sızdırmazlık özelliği ile güvenli alan oluşturur.
  • Hava ve ses yalıtımı sağlar.
Devamını Oku

Yangın Kapısı Modelleri

Patlama ya da herhangi bir yangın olayına karşı güvenli tahliyelerde yangın kapısı modelleri kullanılmaktadır. Bu modeller, tasarım olarak son derece çeşitli bir skalaya sahiptir. Tasarım olarak farklılık göstermekle birlikte ortak özellikleri, dayanıklı ve sağlam yapıda olmalarıdır. Standart iç kapılara oranla farklı bir kullanım ve özellikler barındıran yangın merdiveni kapısı ve modelleri;

  • Tam Kasa Yangın Kapısı
  • Yarım Kasa Yangın Kapısı
  • Tek – Çift Kanatlı Yangın Kapıları
  • Sızdırmaz Yangın Kapıları
  • Cam Yangın Kapıları
  • Paslanmaz Çelik Yangın Kapıları

Yangın Kapısı Neden Önemlidir?

Yangın kapıları, iç mekanda oluşan yangınlara karşı insanların herhangi bir zarar görmeden tahliye edilmesini, bu tahliye sırasında yangına karşı güvenli bir çıkış yolu oluşturmayı sağlar. Yangın merdivenleri ile birlikte yangın çıkış kapıları, yapıların güvenliğini artırma noktasında önemli bir görev üstlenir. Binaların yapısına uygun kullanılan bu kapılar, iç mekanları birbirinden ayırarak yangına karşı güvenli bölgeler oluşturur. Dayanıklı yapısı ve sızdırmazlık özelliği ile çıkan yangın ve patlamaların daha geniş alanlara yayılımını önler. Bu sayede maddi veya manevi kayıpları minimuma indirir ya da hasarsız atlatılmasını sağlar.

Yangın Kapısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Başta apartman daireleri olmak üzere okul, otel, hastane gibi yapılarda kullanımı hayati önem taşıyan yangın kapısı çeşitleri, belli güvenlik prosedürlerine uygun olmalıdır. Aksi takdirde işlevini yerine getirememekle birlikte yangına karşı savunmasız bir ortam oluşturur. Peki yangın kapısı seçerken nelere dikkat edilmeli?;

  • Öncelikle yangın direnci özelliği göz önünde tutulmalı, yangına karşı minimum 30 – 60 dk arası direnç göstermelidir.
  • Yangından etkilenmeyecek yüksek kalitede malzemelerden üretilmelidir.
  • Bu özel kapıların kilit sistemleri, yangın direncini etkilemeyecek ancak güvenliği sağlayacak şekilde oluşturulmalıdır.
  • Yangın koşullarına karşı gerekli tüm testlerden geçmiş olan kapılar tercih edilmeli, bunun için belli başlı prosedür ve sertifikalar kontrol edilmelidir.
  • Sahip olduğu önemli görev sebebiyle sahip olduğu özellikleri kaybetmemesi adına bakıma uygun yüksek kalitede kapılar seçilmelidir.

Yangın Kapısı Fiyatları

Sahip oldukları özellikleri ile iç kapı modellerinden ayrılan acil çıkış kapıları, üretim sürecinde kazandıkları dayanıklılık ile işlevlerini yerine getirmektedir. Yangına karşı dayanıklılık özelliği ile standart kapılardan ayrılmasının yanı sıra son derece farklı fiyat skalasına sahiptir. Yangın kapısı fiyatları 2023 skalası, başta kapı modelleri olmak üzere, ölçü, boyut, kullanılan malzeme gibi çeşitli kriterlere göre değişiklik gösterir. Bu sebeple detaylı bilgi ve özel üretim yangın kapısı siparişi için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.